Milyen dombra mászni?

Videó: Milyen dombra mászni?

Videó: НА ГРАНИ! Испытания своих вездеходов умельцами. 2024, Lehet

A hegymászók az Egyesült Királyság legbrutálisabb eseményei közé tartoznak. Itt egy korábbi országos bajnok első személyű fiókot ad

Ezen a vasárnapon, október 27-én lesz a brit nemzeti hegymászó bajnokság, ahol 240 versenyző vív egy 5,8 km-es emelkedőn futó időmérőt a devon-i Haytor csúcsáig.

A versenyzőket hatalmas tömeg fogja átélni a fájdalmon, hogy élvezhessék ezt az egyedülálló brit jelenséget. A korábbi Hill Climb országos bajnok Tejvan Pettinger elmondja, milyen nehéz meglovagolni ezt a szado-mazo eseményt.

Kíváncsian brit

Ez egy furcsa brit hagyomány. Minden év októberének utolsó hétvégéjén megrendezésre kerülő brit nemzeti hegymászó bajnokság egy egyszerű időfutamból áll egy meredek dombon. Az összes versenyzésem közül a hegymászás lehet az egyik legfájdalmasabb, de mégis hálás esemény.

A gravitáció elleni küzdelem során végzett mindenre kiterjedő erőfeszítések égető intenzitása felhívást ad a szenvedésre és az abszolút határig való kitérésre.

A heves emelkedőkön való versenyzés fájdalma ellenére azonban a hegymászók egyre népszerűbbek, talán azért, mert egyre több kerékpáros szeretne ugrani a virtuális Strava-szegmensekből a valódi versenyzés felé.

2014-ben a National Hill Climb-re erősen túljelentkezés volt, sokan nem tudtak feljutni a 180-as startlapra.

Ki gondolta volna, hogy ennyi ember kétségbeesetten vágyik arra, hogy versenyezzen a Yorkshire-i Pea Royd Lane-en – egy 1 km hosszú emelkedőn és 12%-os átlagos lejtőn, két rossz, 20%-os kanyarral?

Felszállásra készen

Kép
Kép

Az év augusztusában meglátogattam a Pea Royd Lane-t, hogy megtegyem az első repedést a mászásnál. Az 50 mérföldes és 100 mérföldes időmérőkből álló nyári diéta után örültem, hogy 3 perc 50 másodpercet kaptam.

Azt hittem, ha ezt megtehetem 100 mérföldes TT-vel a lábamban, nyolc hét intervallum edzéssel és egy könnyebb kerékpárral, akkor könnyen 20-30 másodpercet veszíthetek.

Az egyetlen probléma az volt, hogy hat hét intenzív intervallum edzés után visszamentem, és pontosan ugyanannyit csináltam.

Hirtelen Pea Royd Lane nehezebb kihívásnak tűnt, mint képzeltem, és Dan Fleeman elképesztő, 3 perc 17 másodperces pályarekordja különösen elérhetetlennek tűnt.

A trükkös rész az, hogy miután megtámadtad az első 20%-os kanyart, könnyen oxigénadósságba kerülsz, majd nagyon szenvedsz, hogy feljuss a következő 20%-os gradiensre.

Utána még van egy újabb gyötrelmes 250 méter, ami meglepően sokáig tarthat. A hegymászás utolsó 100 méterében sok időt veszíthet, ha túl korán ment.

De ugyanígy, ha túlságosan visszafogod, akkor sem kérheted vissza az időt. Ez a hegymászás egyik lenyűgöző aspektusa – hogyan kell megítélni az erőfeszítést egy rövid, folyamatosan változó lejtős távon.

Ez volt az első év, amikor teljesítménymérőt használtam, és egyben az első alkalom, hogy bármilyen edzést is kaptam (Gordon Wrighttól, aki az ötszörös nemzeti hegymászás bajnokot, Stuart Dangerfieldet edzette).

A teljesítménymérő hasznosnak bizonyult az idő múlásával elért javulásom (vagy sem) méréséhez, valamint segített az emelkedő tempójában és a cél elérésében az edzés során.

A legszembetűnőbb szempont az észlelt erőfeszítés és a tényleges teljesítmény közötti különbség volt. Azt hiszed, visszafogod magad az elején, de a legnagyobb teljesítményed nálad van.

Hasonlóan azt hiszed, hogy megölöd magad a csúcson, de az erőd elpárolgott.

Kép
Kép

Bizonyos módon keményebben edzettem, mint valaha, de ha van egy edzőm, az segíthet megelőzni a túledzést.

Voltak idők, amikor azt a természetes hajlamomat, hogy folyamatosan a földbe verjem magam dombos időközönként, felváltotta azt a bölcs tanácsot, hogy három napot kell könnyedén felépülni.

A szupermotivált sportolók számára nehéz lehet pihenni, de ha azt szeretné, hogy nagymértékben növekedjen a teljesítménye, gyakran ez a három nap pihenés után tapaszt altam a legnagyobb növekedést.

Szeptember és október megszakítás nélkül nyolc hét intervallum edzés és hegymászás volt. A nemzeti versenyen jó formában voltam, de a színvonal évről évre tovább emelkedett, és a fiatalabb versenyzők, például Dan Evans, Jo Clarke és Adam Kenway lenyűgöző eredményeket értek el.

Bár 1,8 másodperccel lenyomtam Matt Clintont a valamivel hosszabb Mow Cop hegymászáson, tudtam, hogy következetesen kiváló bajnoki utakat produkál.

Versenynap

Nem különösebben szeretem a nemzeti bajnokság reggeleit, mert elég sokat kell várni. Szeretek jó helyet találni a tömegtől távol, és 90 perccel a vége előtt elkezdem a verseny előtti rutinom, egy ötperces meditációval kezdem, hogy megnyugtassam az elmét és valóban összpontosítsam.

Majd felszállok a görgőkre, és finoman bemelegítek. 40 perccel a vége előtt turbóra kapcsolok, és teszek néhány rövid, de intenzív erőfeszítést, hogy hozzászoktassam a testet a versenytempóhoz.

Miután motorra ülök, minden idegesség és feszültség elszáll. Óriási megkönnyebbülés, hogy ténylegesen kerékpározok.

A rajtvonalon nagyon jól éreztem magam. Nem a versenyre vagy az eredményre gondoltam, csak arra, hogy abba a zónába kerüljek, ahol a határon lovagolhatok.

Miután a verseny elkezdődött, úgy tűnt, hogy az automata pilótával ültem. Hetekig vizualizáltam a versenyt – hol megyek mélyre, hol tartom a tempót. Maga a verseny alatt az agyam gyakorlatilag üres volt az egész négy percig.

Kép
Kép

A National Hill Climb útja zsúfolásig megtelt nézőkkel, akik üvöltő zajt keltettek egészen felfelé. Hogy őszinte legyek, az egész csak homályos volt – nem ismertem fel senkit, és nem hallottam semmi konkrétat.

Csak pedáloztam, amilyen gyorsan csak tudtam.

Az utolsó szakaszon észrevehetően gyorsabb voltam, mint az edzésen. Az út sima volt, és a szembeszélt erős hátszél váltotta fel.

Mielőtt tudtam volna, a sor már rajtam volt, és 3 perc 32 másodperc alatt végeztem. Hihetetlen, milyen gyorsan ment minden.

Ahogy átléptem a vonalat, elkapott egy marsall, és óvatosan vittek, amíg méltóságteljesen össze nem omlottam egy fűszegélynél.

Furcsa örömet éreztem, amikor három és fél percig a határon lovagoltam. Különös módon élveztem az élmény intenzitását.

Talán itt tévedtem – a hegymászást nem szabad élvezni!

Hetek óta növekvő feszültség után megkönnyebbülés volt, hogy jól motoroztam. Az egyetlen csalódás az volt, hogy nem volt elég a dobogóra állni.

A negyedik helyen végeztem, nyolc másodperccel lemaradva a repülő Dan Evans mögött, Matt Clinton és Adam Kenway pedig a dobogó többi helyén. Maryka Senema megtartotta női címét.

Miután 2013-ban megnyertem a bajnokságot, meglepett, hogy mennyire szeretném megtartani a címet. Tényleg mindent beleadtam az edzésen, de nem így volt.

Nem éreztem keserű csalódást, mert a felkészülésem olyan jó volt, mint lehetett volna. Talán a gyors hátszél miatt tudtam volna keményebben menni korábban – az emelkedő utolsó felében voltam a leggyorsabb, de túl sok időt hagytam az alsó lejtőn.

De van, amikor túl sok futam utáni boncolgatásnak lehet része – nem hiszem, hogy létezett volna olyan tempós stratégia, amivel a dobogóra kerültem volna. Tényleg elköltöttem.

A rövid emelkedők nem az erősségem – a fiziológiámmal jobban megyek a hosszú hegyeken.

Összességében nagyszerű év volt a címvédő (17 hegymászás, 13 győzelem és hét pályarekord). 2011-ben ötödik lettem, de megbántam, hogy nem használtam időmérő kerékpárt.

Idén nem bánom meg, mert nem tehettem volna többet. A National Hill Climb meglovagolása félelmetes élmény volt – egy év felkészülés néhány percnyi intenzív erőfeszítésre.