Megtekintés: A Giro utolsó látogatása a San Luca-szentélyben

Tartalomjegyzék:

Videó: Megtekintés: A Giro utolsó látogatása a San Luca-szentélyben

Videó: Castino / Giro d'Italia Donne 2023 Stage 6 - Women : Canelli to Canelli (July 05, 2023) 2024, Április

Amikor legutóbb a Giro meglátogatta San Luca szentélyét, egy ismeretlen Chris Froome azon kapta magát, hogy a színpadi kitüntetésekért harcol

A 102. Giro d'Italia szombaton egy 8 km-es egyéni időfutamtal kezdődik Emilia-Romagna városában, Bolognában. Minden más nap és egy 8 km-es időmérő csak formalitás lenne. A verseny legerősebb tesztelői versenyeznének a rózsaszínért, míg az ütközés vagy a mechanikus esetek kivételével a verseny általános osztályozási emberei néhány másodpercen belül végeztek egymástól, tudva, hogy három hét kemény verseny áll előttük.

A Giro 1. szakasza azonban kissé más lesz.

Miután szombaton 6 km-en keresztül végigszáguldott Bologna régi utcáin, minden versenyző éles, majd 180 fokos jobbra kanyarodik a Via Porrenttanáról a Via San Lucára.

Az utolsó 2 km-en a verseny egy falra mászik: 2000 métert, átlagosan 10%-kal, minden versenyző megkezdi a mászást a Santuario di San Luca-ba, a büszkén ülő barokk stílusú római katolikus szentélybe. Bologna városa felett.

Már elkezdődött a beszélgetés a kerékpárcserékről. A lovasoknak a mászás tövében döntsenek országúti kerékpárjuk mellett? Túl sok a 16%-os maximális lejtő az őszi TT motorokhoz? A szinte holtpontos kanyar az emelkedés alján azt jelenti, hogy a kerékpárcsere nem kerül időbe?

Ez egy nyitó szakasz, amely valóban felrázhatja a GC-versenyt, és bár nem valószínű, hogy teljesen kioltja a reményeket, a versenyzőket hátráltathatja.

Fájdalom és dicsőség

A San Luca-szentély különleges hátteret biztosít a 102. rózsaszínű verseny Grande Partenza számára, nemcsak szépsége, hanem a verseny szívében elfogl alt helye miatt is.

Kép
Kép

Volt az idő, 1956-ban, amikor az olasz veterán, Fiorenzo Magni meghatározta a „hardman” fogalmát. A háromszoros Giro-győztes Magni egy nappal korábban eltörte a kulcscsontját, és leharapott egy régi belső tömlőt, amely a kormányához volt kötve, hogy enyhítse a kínzó fájdalmat és segítsen felfelé irányítani a kanyargós emelkedőt.

A Moren Argentin szintén nyert a San Luca csúcsán 1984-ben, de ez nem meglepő, mivel a meredek lejtője kenyér és vaj volt a mindent hódító Classics embere számára.

De a legutóbbi, és ezért a legemlékezetesebb alkalom 10 évvel ezelőtt volt – adj vagy vegyél két hetet.

A 92. Giro 14. szakaszán a verseny a toszkán kisvárosból, Campi Bisenzioból Bolognába vezetett, és a San Luca szentélynél ért célba.

A verseny a Blockhausba és a Vezúvhoz vezető hegymászás nehéz utolsó hetébe lépett, amely a szakadár első számú területét jelentette.

Végül egy nyolcfős csoport elérte az emelkedő bázisát, szinte az elejétől támadva. Olyan nevek is részt vettek benne, mint Vasil Kiryienka és Francesco Gavazzi, de a célba ért két fő animátor olyan személy volt, akit sokkal jobban ismerünk.

Elsőként Simon Gerrans volt, aki ütőképes és jövőbeli Monument győztes, aki végül megnyeri a színpadot. A második volt az az ember, akit Gerrans követett, a ProContinental Barloworld-Bianchi csapatának kevéssé ismert hazai tagja.

A 25 éves Chris Froome néhány kilóval többet cipelt, mint manapság, de még mindig abban az ismerős unortodox stílusban ringatta a pedálokat.

Az ismeretlen Froome végül felpattant az emelkedőn, elkezdett pedálozni a négyzeteken, és azon kapta magát, hogy újabb négy versenyző megelőzi, miközben a hatodik helyen gurult a szakaszon, ami eddigi legjobb Grand Tour-eredménye.

További két évig ugyanolyan szintű homály lenne, mint amikor Froome a Team Sky-hoz költözött, és otthonosként forgolódott mások szolgálatában, egészen 2011-ig, amikor Dave Brailsford elengedésével fenyegetett. Froome csodával határos módon a Vuelta a Espana összetett második helyéért küzdött.

Egy évtizeddel és hat Grand Tour-ral később Froome a szakadárból szintén generációja legkiválóbb Grand Tour versenyzőjévé vált.