Q&A: Joaquim Rodriguez

Videó: Q&A: Joaquim Rodriguez

Videó: Joaquin Rodriguez, GenX Biotech. Navigating the Cannabis Distillate Market 2024, Lehet

A spanyol ex-profi a visszavonulásról, a versenytitkok kereskedéséről és a Team Sky dominanciájáról beszélget a Cyclisttel

Kerékpáros: 16 évig voltál profi. Hogyan éled meg a nyugdíjat?

Joaquim Rodriguez: Az élet teljesen megváltozik, miután visszavonul. Szerencsés vagyok, hogy tarthatom a kapcsolatot a sportággal, a Bahrain Merida nagyköveteként dolgozhatok, tanácsot adok a versenyzőknek a versenyzéssel kapcsolatban.

Még mindig van étvágyam a versenyre, és ha Sonny Colbrelli kis híján második lesz, az olyan érzés, mintha csak elveszítettem volna önmagam.

A kerékpározás számomra inkább a kaland, mint a verseny.

Holnap 312 km-t lovagolok Mallorca körül 8000 emberrel; múlt hónapban részt vettem a Cape Epic mountain bike versenyen Dél-Afrikában a sivatag közepén.

Mindig is ezt akartam csinálni. Amikor profi vagy, felemeled a kezed, és valaki kereket cserél.

16 év után tájváltásra volt szükségem.

Cyc: Ön és a Bahrain Merida játékosa, Vincenzo Nibali évekig ádáz riválisok voltatok. Furcsa most ugyanazon az oldalon lenni?

JR: Vincenzo a riválisom és az ellentétem is volt. Alejandro Valverde és én nagyon hasonló versenyzők voltunk – mindketten ütők –, de Nibali számára az a tökéletes versenyhelyzet, amikor teljesen le tudja bontani a versenyt.

Mivel versenyzőként nagyon különbözőek voltunk, nem tudok tanácsot adni neki, mit tegyen egy versenyen. De elmondhatok neki olyan dolgokat, amelyeket nem lát a többi versenyzőről.

Elmesélhetem neki Valverde lépéseiről Liège-Bastogne-Liège-ben, vagy amikor Philippe Gilbert vagy Nairo Quintana támadásra készül, vagy fáradtságot rejteget.

Például azon a szakaszon, amelyet Vincenzo megnyert a tavalyi bormiói Giro-n, azonnal láttam, hogy Quintana nem érzi jól magát.

Nairo nem szereti a társaságot – inkább egyedül lovagol. Tehát amikor láttam, hogy ételt kér az Umbrail Pass-on, azt mondtam Nibalinak, hogy támadjon, mert tudtam, hogy Quintana üres.

Cyc: Mely versenyzők lesznek a következő Grand Tours nagy játékosai?

JR: Az egyik versenyző, akit nagyon szeretek, Primoz Roglic. Elképesztő simaságot mutat az időmérőkön és a hegyekben.

Azt hiszem, Froome ugyanazon a szinten lesz, mint mindig. Ugyanez vonatkozik Valverdére, Quintanára és Nibalira is – soha nem okoznak csalódást.

Úgy gondolom, hogy Dumoulin egy lépést fog tenni előre a Giro és a Tour lovaglásában, és nagyon kíváncsi vagyok, ahogy Froome-al küzd a Touron.

A Quintana, Valverde és Landa kombinációja a Movistarnál is nagyon érdekes. A verseny végén mindenki a helyére kerül.

Nem fognak első, második és harmadik helyen végezni Párizsban, ezért a verseny elején fel kell alakítaniuk a sorrendet, és világossá kell tenniük a sportigazgatók számára, hogy kinek kell dolgoznia a verseny során.

Kép
Kép

Cyc: Szeretné, ha a Team Sky kevésbé dominálna ebben a szezonban?

JR: Természetesen. Teljes ellentéte voltam nekik abban, ahogy versenyeztem, és sokat szenvedtem, amikor a Sky rákényszerítette az állandó ritmusukat.

Szerintem kicsit unalmassá teszik a versenyeket, szóval remélem, hogy lesz egy csapat, amely meg tudja szakítani a versenyt, ahogyan a Movistarnál történt 2014-ben, vagy 2013-ban, amikor Froome-ot néhányszor egyedül lovagolni láthattuk.

De nincs sok olyan versenyző, aki képes lenne fej fej mellett legyőzni Froome-ot.

Cyc: Mi a véleményed arról, hogy Froome függő felfüggesztéssel közlekedik?

JR: Ez egy igazi probléma az UCI számára. Szomorú, hogy egy versenyző versenyezhet, mielőtt a helyzetét tisztázták.

Amikor ilyesmi megtörténik, mindig ugyanúgy látják – a közvélemény szerint a lovas eleve bűnös, bármi is legyen. És ez nagyon szomorú.

Cyc: Melyik Grand Tourt szeretné igazán megnyerni?

JR: A 2012-es Giro d’Italia, minden kétséget kizáróan. Ez volt az első alkalom, hogy versenyben voltam a vezető mezéért.

Az utolsó napon mindössze 16 másodperccel elveszíteni a versenyt egy olyan versenyző előtt, aki – Ryder Hesjedal iránti tisztelettel – soha nem volt a Giro kedvence… nehéz volt.

Élete formájában volt. Számunkra ez frusztráló volt.

Cyc: Inkább a GC-ért versenyzett vagy szakaszgyőzelmekre vadászott?

JR: Nagyon ambiciózus voltam, ezért élveztem mindkettőért küzdeni. Ha rossz napom lenne, másnap már új célokat keresnék.

A 2015-ös Tour de France-on nagyon rosszul éreztem magam La Pierre Saint-Martinban, hat percet veszítettem, de két nappal később nyertem egy szakaszt a kitörésből.

Nem sok vezető tud valami érdekeset csinálni egy versenyen, miután elszállt az esélye a GC-ben.

Cyc: Rui Costa kiszemelt a 2013-as világbajnokságon. Csinálnál bármit másként, ha visszamehetnél?

JR: Semmit sem változtatnék a saját teljesítményemen, de változtatnék azon, ami mögöttem történt, így Valverde egy kicsit jobban irányíthatta Rui Costát.

Minden versenyző szeretne változtatni ezen. Ha Valverde elkapta volna Costát, ő nyerte volna a versenyt, vagy talán megállítja Ruit, és én nyertem volna.

De sokan, különösen a külföldi média, nem tudják, hogy 3 km előtt Alejandro azt mondta, hogy támadjak, mert üres.

A támadásomat kettőnk csatájának olvasták, vagy mert nem akart nekem dolgozni. De nem, Spanyolország nagyszerű munkát végzett.

Cyc: Van valami ötleted, mit lehetne tenni annak érdekében, hogy a kerékpározás jobb sporttá váljon a versenyzők számára, és csökkenjen a nagyobb csapatok dominanciája?

JR: Nem látok problémát, ha egy csapatnak nagy költségvetése van, vagy a versenyzőknek magas a fizetése. A Real Madrid 13 alkalommal nyerte meg a Bajnokok Ligáját, és senki sem panaszkodik rá.

Ha egy szponzor 40 millió eurós költségvetéssel szeretne foglalkozni a kerékpározással, és minden versenyt megnyer, más szponzorok is tehetnek a verseny fokozása érdekében.

Számomra abszurd ennek megváltoztatásáról beszélni. Más sportágak 200 millió eurót fizetnek csak azért, hogy felmondjanak egy szerződést.

A mi sportágunkban, ahol szerencsére egyre több nagy szponzor érkezik, nagy színpad várja a versenyzőket és sok a látvány.

Mégis változtatunk, és 100 versenyzőt küldünk haza az új ötlet miatt, hogy csökkentsük a csapatokat a versenyekre.

Teljesen az ellenkezőjét csinálnám annak, ami most történik.