Világbajnokság: Kit nézhet meg a csapatidőfutamokon

Videó: Világbajnokság: Kit nézhet meg a csapatidőfutamokon

Videó: Time Trial Course Preview with Shimano | 2023 UCI Cycling World Championships 2024, Április

Megmutatjuk a hétvégi világbajnokság csapatidőfutamát célzó nagy ütőket

Ezen a hétvégén kezdődik az UCI világbajnokság a norvégiai Bergenben a férfi és női csapatidőfutam hagyományos függönyhúzásával.

A többi bajnokságtól eltérően a Team Time Trialben a szakcsapatok versenyeznek, nem a nemzeti csapatok.

Továbbá, bár a győztesek világbajnokok lesznek, nem lehet szivárványos mezt kiosztani.

Idén a férfiak és a nők ugyanazon a pályán futnak be, egy 42,5 km-es gördülő profillal, amely Ravnagerből indul, és a cél Bergen városába kanyarodik.

A Quick-Step Floors meg akarja védeni a férfi bajnoki címét, míg a Boels-Dolmans a tavalyi évhez hasonlóan a női verseny dominanciájára törekszik.

Az alábbiakban a Cyclist áttekinti a pályát, amelyet a versenyzőknek meg kell küzdeniük, és a címek favoritjait.

Harc a fjordok ellen

Bergenben az UCI nem választhatott volna ellentétesebb világcélt a tavalyi, katari dohai versenyhez képest. A tavalyi versenyt száraz hőség, sík utak és végül ádáz oldalszél jellemezte.

A kis kikötőváros, Bergen a norvég fjordok között fekszik, zöld hegyekkel körülvéve, amelyek élénk színei az évi több mint 200 nap esőnek köszönhetően.

Az idei kurzus kihívásai messze eltérnek a dohai kihívásoktól. A rövid, ütős emelkedők, a macskakövek és a technikás befejezés biztosan eldönti a győzteseket.

A verseny első 10 km-e gyorsnak ígérkezik a sík, műszakilag nem megfelelő utaknak köszönhetően. Mielőtt átkelnének az Askoy hídon, a csapatok 5 km-en át a part mentén haladnak, egy olyan szakaszon, amelyet oldalszél is érinthet.

Az utak gördülő jellege ellenére az egyetlen igazi emelkedő 29,6 km-nél érhető el a csapatidőfutamban.

A Birkelundsbakken névre keresztelt 16%-os meredekség megmérettetése lesz az 1,4 km-es emelkedőn, amely átlagosan szerény 7,2%-ot tesz ki.

A meredek emelkedő miatt ez az emelkedő problémákat okoz azoknak a csapatoknak, amelyek túl korán mentek túl mélyre.

Egy ereszkedés fogadja a versenyzőket a címernél, levezetve őket Bergenbe a célig, ami döntő tényező lehet a versenyen.

Az utolsó 5 km technikai kihívást jelent, több mint tíz kanyart kell megtenni, beleértve a teljes 180 fokos kanyart, és alig több mint 2 km van hátra.

Az utolsó 5 km-en a versenyzők egy 400 méteres macskaköves szakaszon is megküzdenek.

A csapatok összetartása és a sebesség fenntartása nehéz feladat lesz, amely a vizes utakon egyre nehezebbé és árulkodóbbá válik.

A cím kedvencei

BMC Racing

Kép
Kép

A BMC Racing tavaly Dohában megtagadta a TTT világbajnoki címek mesterhármasát, és kétségtelenül meg akarja ismételni uralmát ezen a területen.

A Vuelta a Espana eloszlatott minden kétséget a csapat TTT törzskönyve körül, és először átlépte a határt, és megszerezte a verseny első piros mezét.

Ez a Vuelta-győzelem oda vezetett, hogy a BMC favoritként szállt be a versenybe, miután egy újabb meghatározó év után a TTT-győzelemeket Tirreno-Adriatico-n, Volta a Catalunyán és a Tour de Suisse-n is megszerzett.

Az amerikai WorldTour csapata tapaszt alt időmérő specialistáit fogja igénybe venni a csapaton belül, hogy megbirkózzanak a 42,5 km-es pályával.

Rohan Dennis első számú egyéni időfutam bajnoki címet keres majd, így közel a csúcsformához fog vezetni a vasárnapi csapatversenyben.

Dennis idén még nem veszített időmérőn, beleértve a négy csapatidőfutam sikert.

Az olasz származású Manuel Quinziato és Daniel Oss arra törekednek majd, hogy stílusosan, az időmérő győzelmével fejezzék be BMC-s pályafutásukat, miközben Oss a Bora-Hansgrohéhoz költözik, Quinziato pedig visszavonul.

Bár a csapatot még nem erősítették meg, várhatóan Stefan Kung és Joey Rosskopf specialisták is a fedélzeten lesznek, hogy extra tűzerőt kínáljanak.

Quick-Step emeletek

Kép
Kép

A Quick-Step Floors mindig is tüske volt a BMC oldalán, a Quick-Step Floors meg akarja majd védeni 2016-os címét, és immár második éve felzaklatja az amerikai WorldTour csapatát.

A tavalyi szezonban rekord harmadik bajnoki címet szereztek – a 2012-es és 2013-as győzelmek után – Patrick Lefevere emberei emlékeztették a kerékpáros világot TTT-s tetteikre, több mint 12 másodperccel megelőzve a BMC-t.

Egy újabb hihetetlenül sikeres év után – beleértve a 16 Grand Tour szakaszgyőzelmet és a Flandriai körutat – a Quick-Step Floors legalább a dobogón szeretne végezni, ami a 2012-es rendezvények újraindítása óta megőrzött eredmény.

A belga csapat erős oldalát képviseli Norvégiában, Niki Terpstra, Bob Jungels, Yves Lampaert és Julian Vermote pedig megtartotta helyét a tavalyi győztes csapattól.

Philippe Gilbert és Jack Bauer teszi teljessé a felállást, erős versenyzőkből álló csapatot alkotva, akik mindannyian észrevehető időmérő eszközökkel rendelkeznek.

Egy vereség azonban a csapat számára Tony Martiné. A négyszeres egyéni időfutam-világbajnok 2012 óta a csapat TTT-sikerének hajtóereje volt, de a szezon elején Katusha-Alpecinbe költözött.

Team Sky

Kép
Kép

Ki tudja igazán, mire lesz képes a Team Sky a Team Time Trial-en?

Újabb domináns év volt a brit WorldTour csapata számára, amikor Chris Froome történelmi Grand Tour duplát ért el, Michal Kiwatkowski pedig a Milan-San Remo-t találta ki tavasszal.

A csapat egésze ritkán hagyott ki egy ütemet nyomás alatt, kifulladva a Touron és a Vueltán, módszeresen irányítva a versenyeket, és viszonylag kényelmes győzelmekhez juttatva választott versenyzőjét.

A rengeteg gazdagságnak köszönhetően a Team Sky olyan névsorral büszkélkedhet, amely egy világszínvonalú csapatidőmérő egységet hozhatna össze.

Ha a legjobb formáját tüzeli, Geraint Thomas, Michal Kwiatkowski, Vasil Kiryienka és Gianni Moscon elfogadható veszélyt jelenthet a BMC-re és a Quick-Step Floorsra.

Ne felejtsük el magát Froome-ot, aki Tour-Vuelta duplájának háta mögött Norvégiába indul, hogy megpróbálja megszerezni a tripla koronát az egyéni időfutam címmel.

Ha a Team Sky-nak sikerül meggyőznie Froome-ot, hogy versenyezzen a TTT-n, akkor ez elég tűzerő lehet a verseny kedvenceinek elkapásához.

Boels-Dolmans

Kép
Kép

Tényleg túl tudsz nézni Boels-Dolmans mellett a női címért?

A csapat ereje ijesztő, és kétségtelenül a bergeni bajnoki cím favoritjai. Tavaly a holland csapat 48 másodperces különbséggel győzött a Canyon-SRAM felett.

A csapat némileg megváltozott a tavalyi évhez képest Evelyn Stevens visszavonulása és Ellen Van Dijk Team Sunwebhez való átigazolása miatt, azonban a jelenlegi versenyzői létszámnak elegendőnek kell lennie a győzelemhez.

Anna van der Breggen a TTT-hez igazolt, és remek szezonját a csapatidőmérő tanfolyamon és az országúti bajnoki címen próbálja majd kamatoztatni.

Mellette lesz Chantal Blaak és Christine Majerus, akik tavalyi győztes tapasztalataikat ajánlják fel Lizzie Deignannal annak ellenére, hogy a vakbelét csak két héttel korábban eltávolították.