Elindult a Tour de France: A vitatható kizárások története

Videó: Elindult a Tour de France: A vitatható kizárások története

Videó: HOW THE Tour de France BEGAN: Drugs, Killer Trails and Agressive Fans 2024, Április

Peter Sagan hazaküldése csak a legújabb esemény az ellentmondásos Tour-elbocsátások történetében

Peter Sagan 2017-es Tour de France versenye véget ért, és ezzel véget ért az esélye, hogy megmérkőzzön Erik Zabel hat egymást követő zöld mezes győzelmével.

Jól kijelenthetjük, hogy nem mindenki ért egyet a szlovák kizárásáról szóló döntéssel, de nem ez az első alkalom, hogy a Tour vezetői olyan vitatott döntéseket hoztak, amelyek miatt a versenyzők helyüket a Tour-pelotonban vesztették. Nem mintha ettől Sagan jobban érzi magát, persze…

Majdnem mindenki, 1904 Tour de France

Kerékpárok, vonatok és autók

A Lance Armstrong-korszak kerékpáros rajongói hozzászoktak az eredeti eredménylistához, hogy megtalálják a Tour de France végső győztesét.

Azonban, hogy megtalálja a győztest a verseny második kiírásán, lenyűgöző öt hellyel lejjebb kell néznie az ideiglenes tabella. Az 1904-es versenyt csalás, verések és széles körben elterjedt szabotázs sújtotta.

Maszkos férfiak támadták meg a vezetőket az első szakaszban. Szögeket és üveget többször is szétterítettek az úton. A tömeget pedig fegyveres tisztviselőknek kellett feloszlatniuk. Ezen események egyike sem eredményezte azonban a versenyzők kizárását.

Ehelyett a verseny során kilenc kerékpárost vádoltak azzal, hogy vonatra szálltak, vagy felvonót kapcsoltak autóba. Mivel a versenyt majdnem törölték, a következő vizsgálat az összes szakaszgyőztest és az első négy helyezettet kizárta.

Ezzel az ötödik, akkor 19 éves Henri Cornet maradt a győztes.

Michel Pollentier, 1978-as Tour de France

Bag of pish

A belga nemzeti bajnok Michel Pollentier az 1978-as Tour de France-on érkezett, miután megnyerte az előző évi Giro d'Italia összesítését.

A dolgok jól néztek ki egy hasonló eredményhez Franciaországban, amikor az Alpe d'Huez győzelmével a 16. szakasz végén a sárga trikóba került.

A szakaszgyőzelme azonban egy doppingtesztre is kiszemelte. Szerencsére Pollentier felkészülten érkezett, egy valaki más folyadékával teli óvszerrel a versenymeze alá rejtve.

Minden jól ment az amfetamin-hozzáadott lovas számára egészen addig, amíg egy tesztelt társának problémái nem voltak a saját készülékével (hasonlóan valaki más vizeletével próbálta átverni a tisztviselőket).

A meghibásodás miatt kiderült a lovas csalása, és ez arra késztette a gyanús tisztviselőket, hogy Pollentier-t is rávegyék, hogy emelje fel a mezét, ami hasonló rendszert tárt fel.

Őt és Pollentier-t is kirúgták, így Bernard Hinault megnyerte a versenyt.

Stephen Roche és Urs Zimmerman, 1991-es Tour de France

Elmaradt indítások és félelem a repüléstől

Ahogy az óra leketyegett az 1991-es Tour 2. szakaszában, egy csapatidőmérőn, a TonTon Tapis csapata a rajtvonalon ült, egyikük nagyon feltűnően hiányzott – a csapatvezető Stephen Roche.

Az időzítési keveredés azt jelentette, hogy a Roche késett a rajthoz, mire a csapat többi tagja már úton volt.

Roche egyedül tette meg a 36,5 km-es pályát, de késői rajtja miatt túllépte az időkorlátot, ami a kieséséhez vezetett. A Roche fellebbezett a döntés ellen, de a versenybíróknak nem volt semmi, és az 1987-es Tour győztese hazafelé tartott.

Ugyanabban az évben az egykori dobogós Urs Zimmermannt is kizárták a versenyből, mert nem volt hajlandó felszállni a repülőre. A verseny szervezői kikötötték, hogy a Tour cirkusz az egyes szakaszok között repülővel szálljon át Nantes-ból Pauba, de Zimmermann – akiről ismert, hogy régóta fél a repüléstől – megtagadta a felszállást, és más úton jutott el oda.

Az unszimpatikus versenyzsűri ezután kizárta, de a többi versenyző bojkotttal való fenyegetése miatt a népszerű svájci támogatására visszahelyezték, Zimmermann pedig összesítésben a 116. helyen végzett.

Mark Renshaw, 2010 Tour de France

Kép
Kép

Komolyan feneke

A rendesen nyugodt és összeszedett Mark Renshaw elvesztette a fejét, miközben Mark Cavendish vezető embereként dolgozott a 2010-es turné 11. szakaszában.

Renshaw kivételt tett Tyler Farrar saját vezető embere, Julian Dean alól, aki szükségtelenül rontott be hozzá a vonal megközelítésénél.

Renshaw-t hazaküldték tapintatlansága miatt, Jean-Francois Pescheux versenyhivatalnok pedig azt mondta: „Mindenki láthatja tetteit. Ez egy kerékpárverseny, nem egy gladiátor aréna.’

Legalább Cavendish nyerte a színpadot.

Eduardo Sepulveda, 2015-ös Tour de France

Drága taxiút

Az itt felsorolt versenyzők közül talán Eduardo Sepulveda a leghibátlanabb a Tourból való kizárása miatt.

A 2015-ös Tour 13 szakasza után az általános besorolás 19. helyén a szerencsétlenül járt argentin a 14. szakasz során elszakította a láncát egy emelkedőn. Annak ellenére, hogy Sepulveda a kevéssé ismert Bretagne-Séché Environnement csapatában ült, a csapat autója Ag2r-La Mondiale francia csapattársa kedvesen a segítségére sietett.

A kerékpár nélküli Sepulveda elhagyatottan ült az AG2R-La Mondiale autójának hátuljában, majd a saját csapatának járműve érkezett a helyszínre, és 100 m-re parkolt az úton.

Az AG2R jármű kedvesen felhajtotta Sepulvedát saját csapata autójához, ahol kapott egy pótkerékpárt, és útnak indították.

A verseny zsűrije azonban úgy döntött, hogy a pálya egy részét nem saját erejéből teljesítette, és aznap este a fű lerúgta a versenyről.